cum afecteaza candida sarcina?

Candidoza

Postata de rosaura83 cu 14 ani in urma.

Buna ziua.Am si eu o mare problema. Am fost in urma cu 2 sapt la un control si mi sa descoperit candida. Mi-am cumparat tratamentul prescris de doctor si am astepat ziua de menstruatie sa il pot incepe.,dar surpriza, am descoperit ca vine bebele, pe care il doream de mult. Acum nu mai pot incepe tratamentul pentru ca doctorul mi-a zis ca imi va afecta grav sarcina. insa nu mi-a dat deocamdata nici un alt tratament. As dori sa stiu in ce masura imi afecteaza candida sarcina? Am niste dureri de burta insuportabile iar singurul medicament pe care mi la dat doctorul este duphaston . Sa fie de la sarcina aceste dureri?

Raspunsuri (4)

Adrienne

acum 14 ani

Inca nu s-a dovedit ca, Candidoza ar afecta fatul.

Sheila

acum 14 ani

Sunt tratamente care se pot administra si in timpul sarcinii.Stiu ca verisoara mea a avut aceasta probleme si s-a rezolvat dar nu as putea sa-ti zic ce trata a avut.Cel mai bine ca medicul care supravegheaza sarcina sa hotarasca ce e mai bine

m_adela84

acum 14 ani

buna,in ce consta tratamentul pe care ti l-a prescris?cunoc pe cineva care se confrunta cu aceeasi problema ,mersi.

rosaura83

acum 14 ani

eu iti pot raspunde dar cred ca cel mai bine ar fi sa fie consultat medicul. mi sa prescris cervugid ovule si mi sa indicat spalaturi cu irigatoru cu ceai de galbenele si un pic de bicarbonat. celelalte medicamente nu ti le pot spune pentru ca sant foarte puternice si nu vreau sa fac rau nimanui. acestea se prescriu individual in functie de gravitatea situatiei iar tratamentul trebuie facut in acelasi timp cu partenerul. eu fiind insarcinata fac numai spalaturile cu ceai de galbenele care am observat ca are efect. va doresc multa sanatate.