corticoterapia favorizeaza candida?

Candidoza

Postata de elenapopescu cu 13 ani in urma.

buna ziua.de cand am inceput corticoterapia pt les,anume medrol,ma confrunt si cu alta problema aiurea,adika imi apare candida,o tratez cu succes,insa cam la 2 saptamani apare iar.mentionez si ca in acest timp am fost nevoita sa iau antibiotice pt o infectie dentara.am citit cum ca atat antibioticele,cat si corticoterapia favorizeaza aparitia candidei. ar trebui luat concomitent cu tratamentul si pastilute pt a preveni candida?ce e ciudat e faptul ca pe prospectul medicamentelor ce se iau pt a o preveni,ne indica faptul ca nu se iau in acelasi timp cu protectoarele gastrice,pe care obligatoriu le luam in timpul tratamentului pt les.ce ar trebui sa fac?e o mare neconcordanta intre aceste medicamente.a mai avut cineva problema asta?

Raspunsuri (2)

Dr. Corneliu DOBRE

acum 13 ani

Precizati cum ati diagnosticat candida (examen de laborator ?) si ce tratament ati luat pentru a o trata cu succes !
Simptomele descrise pot corespunde si altor boli nu numai candidozei.
Reveniti cu precizari.
075dermato
--
Suferinta tratata de catre un medic competent costa cel mai putin.

elenapopescu

acum 13 ani

buna ziua.sunt in tratament cu medrol si in acelasi timp am fost nevoita sa iau si antibiotice pt o perioada scurta de timp.mentionez ca DE FIECARE DATA cand am luat antibiotice am facut candida care mi-a fost confirmata prin examen de laborator.de aceasta data nu am mai mers la medicul ginecolog pt acest diagnostic.am tratat-o cu succes de fiecare data cu Clotrimazol crema si ovule.am reusit sa scap de ea si deocamdata nu mai am aceasta problema.tind sa cred ca de la antibiotice.fiind pe corticoterapie pt o perioada lunga de timp,m-am informat si am citit cum ca,corticoterapia favorizeaza candida.