Copil de 19 luni diagnosticat cu candida la intestin

Candidoza

Postata de iinnaa cu 11 ani in urma.

Am observat mucus amestecat cu firisoare de sange in scaunul moale al copilului. Scaunul moale persista de 3 zile. Din prima zi am dus probe la laborator, asta intamplandu-se vineri. Azi, luni, am primit raspunsul-candida la intestin. Maine asteptam fungigrama.
Cum se transmite acest microb in acest caz?Oral banuiesc...Sa fie maini murdare, dar ne spalam des...Alte cauze care ar putea fi?
Se scapa usor sau ... e posibil sa patim cum spun altii ca au urmat de ani de zile tratamente si nu au scapat de pacatoasa candida?

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Candida albicans este prezenta in mod normal la nivel intestinal fiind intr-un echilibru cu celelalte bacterii intestinale prezente in mod fiziologic. Perturbarea acestui echilibru ( consuml de antibiotice, stres, sistem imun deprimat, etc) poate duce la cresterea in exces a candidei albicans devenind simptomatica.
Tratamentul poate deveni cateodata o provocare pentru medici, datorita rezistentei.