colpita trichomonas

Candidoza

Postata de carmen1987 cu 12 ani in urma.

buna ziua.as dori si eu un sfat!am avut o problema,scurgeri vaginale urat mirositoare.am fost la un ginecolog,m-i s-a facut examen de secretie si am fost diagnosticata cu colpita trichomonas.am luat tratament timp de 10 zile cu metronidazol,ovule si tinizol(si eu si partenerul.).timp de o luna si jumatate nu am mai avut nici un fel de secretie,dupa aceea au aparut aceleasi simptome.ar trebui sa repet tratamentul?va multumesc

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

tratamentul infectiei genitale cu trichomonas vaginalis este indicat pentru ambii parteneri, utilizarea de mijloace de protectie pe parcursul tratamentului (tip bariera: prezervativ). se va trata orice recidiva a infectiei (nu inainte de a fi investigata)