cervicita cronica

Candidoza

Postata de piticot89 cu 12 ani in urma.

fosta mea prietena a fost diagnosticata cu cervicita cronica, ac***a foarte multe contacte sexuale neprotejate as dori sa stiu daca sunt predispus si eu la aceasta boala si cum se manifesta aceasta la barbati?

Raspunsuri (4)

DADA

acum 12 ani

Cevicita nu ai cum sa faci pt ca tu nu ai col uterin. Cervicita este o afectiune a colului uterin si este specifica femeilor. Daca rana de pe col este aparuta in urma contactarii virusului HPV , atunci inseamna ca si tu esti infectat. La barbati nu prea sunt semne de manifestare, in schimb sunt purtatori si pot transmite virusul. Pe de alta parte, prietena ta ar putea avea cervicita, adica o rana pe col, fara a avea virusul HPV. O rana poate aparea si din alte cauze( raceala, avort, nasteri cu complicatii, scurgeri netratate) caz in care este netransmisibil sexual.

piticot89

acum 12 ani

multumesc mult pentru raspuns

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

cervicita reprezinta inflamatia colului uterin. aceasta este accentuata de ortostatismul prelungit (stat in picioare), eforturi, contact sexual si menstruatie.
masuri profilactice ar fi o igiena corecta genitala si sexuala, evitarea traumatismelor colului uterin, tratamentul corect al infectiilor vulvo-vaginale, examenul ginecologic periodic. in cazul unei infectii cu transmitere sexuala este necesar tratamentul ambilor parteneri.

piticot89

acum 12 ani

si cum pot afla ca sunt purtator al acestui virus HPV, facand fosta mea prietena testul ala PAPANICOLAU? si daca iese pozitiv, at sigur sunt si eu. atunci ce tratament ar trebui sa urmez?