ce tratament trebuie sa ia si partenerul?

Candidoza

Postata de mogly cu 14 ani in urma.

la candida partenerul ce tratament trebuie sa ia?

Raspunsuri (3)

inichk

acum 14 ani

de obicei candidoza se trateaza la fel la ambii adica nizoral tablete si eventual unguent cu nistatin local

aela

acum 14 ani

eu am luat doua tratamente pt candidoza si tot nu mi-a trecut. c s fac?stiti voi un tratament bun?

Victor Richard

acum 14 ani

Incearca sa faci o analiza a secretiei vaginale cu fungigrama pentru a face tratament tintit cu antimicoticul potrivit, atat tu cat si partenerul. Pe parcursul tratamentului, chiar si o saptamana dupa incheierea acestuia, este recomandat doar contactul sexual protejat. Ar trebui sa ai un regim de hrana sanatos, sa inlaturi din dieta, pe cat posibil, dulciurile, fainoasele si sa consumi mult iaurt, kefir.