Ce tratament ar trebui sa urmez?

Candidoza

Postata de Valentina10v cu 11 ani in urma.

Am candidoza bucala de mai bine de un an ,am urmat un tratament de 10 zile cu Nystatin pastile si glicerina boraxata, dupa tratament la analize nu a iesit nimic insa limba mea e la fel de incarcata si se vede clar ca inca mai am candidoza. Ce tratament ar trebui sa urmez in continuare ,la fungigrama mi-a iesit Amphotericin B-(Sensibil) ; Flucytosin -(Sensibil) ; Econazol-(Sensibil); Ketokonazol- (Intermediar) ; Fluconazol-(Intermediar) ??

Raspunsuri (4)

Adrienne

acum 11 ani

Dintre primele trei, unul trebuie sa aiba sensibilitatea cea mai mare. Aceasta este data in cifre......in dreptul fiecaruia [ cifra cea mai mare ] . Daca cel mai sensibil nu se gaseste, atunci se merge pe urmatorul, in ordine descrescatoare a sensibilitatii.

Valentina10v

acum 11 ani

Tratamentul de obicei este de 10 zile sau cum? citisem undeva ca trebuie minim 14 zile si nu stiu daca se face pe parcursul a mai multor luni?

Dr. Mirela Telipan

acum 11 ani

O limba incarcata, nu inseamna neaparat candidoza; candida se gaseste in mod normal pe mucoasele noastre dar se trateaza numai daca produce simptomatologie; parerea mea este sa consultati un medic dermatolog si sa repetati un exudat lingual.

ki867cesyt;po

acum 11 ani

tr8y7
yt9yuio;9iupo