ce tb sa fac?

Candidoza

Postata de Loredana138117553 cu 15 ani in urma.

m-am tratat pt vaginita si din cauza ca mi-a trecut n-am mai luat nici un tratament pt candida pt ca acesta a fost rezultatul.am facut sex protejat doar ca am facut si sex oral si am impresia ca m-am reinfectat caci am senzatie de mancarime.ce ma sfatuiti?sa mai iau odata tratamentul?sa cer medicului tratament pt candida vaginala desi poate ca m-am infectat si cu candida bucala?sa consult alt medic sau poate doar medicul de familie......mi-e rusine sa ma duc sa spun ca am facut sex oral.....

Raspunsuri (2)

roxana elena2

acum 15 ani

mergi la medic si ia-ti tratament pentru candida.nu e o afectiune grava, dar trebuie tratata.si eu am avut si am facut tratament si eu si partenerul si acum e bine.trebuie sa faceti amandoi tratament.cat despre candida o poti face si in gura,deci nu e nici o rusine.sanatate multa!

simona166117244

acum 15 ani

Buna,
Te sfatuiesc sa mergi sa-ti faci analizele pentru a sti sigur daca e vorba de candida bucala (exudat faringeal, exudat lingual). in urma rezultatului, daca e vorba de candida bucala tratamentul ti-l poate da si medicul de familie. N-ar trebui sa te intrebe cum si in ce fel te-ai ales cu candida.
Plus analizele pentru a vedea daca ai si candida vaginala.
Nu uita ca tratamentul trebuie sa-l urmeze si partenerul tau.
Numai bine!