ce sa fac

Candidoza

Postata de membru255213 cu 10 ani in urma.

am fct un test papanicolau si mi-a iesit o infectie gardnerella. Stie cineva ce este de fapt si cum se trateaza?

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Infectia vaginala cu Gardnerella vaginalis este numita si vaginoza bacteriana. Cauza infectiei nu este cunoscută complet. Vaginoza bacteriană este asociată cu prezenţa de parteneri sexuali multipli, a unui partener sexual nou, a irigaţiilor vaginale şi a lipsei lactobacililor vaginali. Nu este clar mecanismul dobândirii acestei infecţii. Cu mare probabilitate nu este transmisă pe cale sexuală.
Este indicat sa consultati medicul ginecolog pentru prescrierea unui tratament specific.