Ce sa fac

Candidoza

Postata de geanina19 cu 10 ani in urma.

Buna ziua,
Am fost diagnosticata cu candida albicans, medicul ginecolog mi-a recomandat un tratament medicamentos cu Mycosyst, capsule 1tb pe saptamana, Lomexin ovule + crema, pana aici nici o problema.
Urmeaza intrebarea eu doresc sa raman insarcinata afecteaza cu ceva viitorul copil daca eu am candida?
Multumesc tuturor.

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

In perioada celor 9 luni de sarcina nu exista risc de afectare a fatului. In timpul nasterii exista insa posibilitatea ca acesta sa fie infectat iar de multe ori , astfel de infectii sunt greu de tratat.
Este recomandat sa tratati eficient infectia inainte de a ramane insarcinata.

geanina19

acum 10 ani

Multumesc.