Ce prescripție medicală este nevoie pentru candidoza ?

Candidoza

Postata de Utilizator11700049538 cu 5 luni in urma.

Am fost recent la un control medical,am dat analiza și sa depistat candida ,microflora mixtă și leucocite 30-40 in c/v
E nevoie sa mă îngrijorez ?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua,

Candidoza este o infectie fungica cauzata de ciuperca Candida. Pentru a primi un tratament adecvat, este recomandat sa consulti un specialist in boli infectioase. Medicul va analiza rezultatele analizelor si istoricul tau medical si va putea prescrie medicamente antifungice si alte masuri pentru a trata infectia. In functie de severitatea si localizarea infectiei, doza si durata tratamentului pot varia. Este important sa urmezi in continuare recomandarile medicului pentru a trata infectia in mod eficient si pentru a evita recidivele.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/boli-infectioase

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Candidoza-si-alte-infectii-micotice/sfaturi-pentru-tratarea-infectiilor-cu-candida_2191