Ce inseamna?

Candidoza Nocardioza

Postata de brunetica87 cu 12 ani in urma.

Buna ziua,

In urma efectuarii unei analize de secretie vaginala am primit urmatorul raspuns pe care ,va rog, sa ma ajutati sa inteleg ce inseamna:
„1 Frotiu Gram
Foarte frecvente PMN, frecvente celule epiteliale, frecventi coci rotunzi Gram pozitivi in diplo, frecventi bacili scurti, grosi.,Gram pozitiv, foarte frecvente formatiuni ovalare filamentate.
Culturi bacteriene necrescute la 48 de ore
Trichomonas vaginalis absent
2 Diagnostic micologic
izolare , identificare
Candida albicanis

Raspunsuri (7)

Medic SfatulMedicului

acum 12 ani

Buletinul de analize indica faptul ca in secretia dumneavoastra exista niste bacterii ( coci, bacili) care insa nu au crescut in cultura, neputand fi identificati si , prin urmare sa fie tratati conform antibiogramei.
De asemenea, este prezenta infectia cu Candida. PMN frecvente sunt forme de leucocite ce apar in cadrul unei infectii.

brunetica87

acum 12 ani

2) Diagnostic micologic (izolare + identificare)
Izolare, identificare
Candida albicans
Antifungigrama
Candida albicans (secretie vaginala)
5 Flucytosine- sensibil
Amphotericine B- sensibil
Fluconazole- sensibil
Voriconazole- sensibil

Ce tratament ar fi recomandat in aceste conditii?

Multumesc pt raspuns!

Dr. Mirela Telipan

acum 12 ani

Daca infectia este recenta sau primul episod, puteti folosi diflucan cp. de 150 mg, doza unica (numai un cp.,o administrare); daca nu mai sunteti virgina, ptr mai multa siguranta puteti folosi si local un ovul de lomexin de 600 sau 1000 mg, seata. De asemenea, daca aveti un partener sexual stabil, va lua si el un cp de diflucan 150mg, si se vor evita contactele sexuale neprotejate citeva zile, pina la disparitia simptomelor. Daca infectia este veche, cronica schema de tratament este mai lunga si se va stabili de catre medicul dermatolog sau ginecolog.

alina

acum 11 ani

cum pot sa interpretez analiza: epiteliu moderat,leucocite 35-40,microflora mixta.e ceva grav

cristina

acum 10 ani

Buna seara.Rezultatul ex.citologic este:calitatea frontiului satisfacatoare cu relativ frecvente PMN,caracterizare generala cu modificari celulare benigne cu bacteria COCI si modificari reactive asociate cu INFLAMATIE,negativ pentru leziuni intraepitaliele.
Ce inseamna toate acestea va rog frumos.
Va multumesc.

diana

acum 10 ani

buna ziua. ma puteti ajuta cu urmatoarele rezultate de analize,nu stiu sa le interpretez, mediucl ginecolog mi-a dat sa iau ovule diflucan pt 7 zile si metronidazol 5 zile.
Ce ma sfatuiti??

Multumesc anticipat,

1Test: Celule epiteliale
Rezultat: fregvente,izolate si in plancarde
2 Test: Leucocite PMN
Rezultat: Fregvente, integre
3 Test: Flora
Rezultat: Polimorfa cu predominanta cocilor gram pozitiv

Utilizator21633500878

acum 2 ani

Bună ziua,

Îmi puteți explica ce înseamnă:
- Culturi aerobe necrescute la 48 de ore
- Polimorfonucleare relativ frecvente
- Celule epiteliale frecvente
- Lactobacillus spp relativ frecvent
- Coci Gram (-) aspect reniform in diplo (prezumptiv) absent
- Trichomonas vaginalis (prezumtiv) absent
- Celule levurice absent
- Vaginoza. absent
- Mycoplasma hominis absent absent
- Ureaplasma urealyticum absent absent

-Ex.micologic - secretie vaginala

- EXAMEN MICOLOGIC:
Levuri necrescute la 48 de ore

- HPV - screening pozitiv
- HPV - genotipare HR 52, 58

Satisfacator pentru evaluare _, celule endocervicale: prezente _; absente †, Nesatisfacator pentru evaluare †
I.Negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna _
, De urmarit evolutia: citologic _

Concluzie : Frotiul actual este negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna