Candidoza?

Candidoza

Postata de Isabella4 cu 12 ani in urma.

Buna ziua

De ceva vreme ma confrunt cu niste scurgeri albicioase si cu niste mancarimi vaginale. Nu am fost la nici un ginecolog ca aceleasi simptome le-am avut si acuma 2 ani cand am avut candidoza. Iau nizoral pastile si ma ung seara cu nizoral crema. Deasemenea fac si spalaturi vaginale cu ceai de galbenele si pelin. Dar De inainte sa iau medicamentul am observat o urina uart mirositoare ca ceva stricat si tot asa continua. Secretia vad ca nu o mai am asa abundenta dar ma deranjeaza mirosul. Ce ar putea fi. Vreau sa mai spunca mananc si iaurt de ceva vreme , ar putea fi motivul ptr miros. Va multumesc.

Raspunsuri (1)

Dr. Mirela Telipan

acum 12 ani

Buna ziua. Consumul de iaurt nu influenteaza mirosul urinei sau a secretiilor vaginale. Secretia albicioasa si mincarimile merg cu candidoza vaginala dar nu si mirosul urit; poate fi o vaginita mixta candidozica si microbiana, de aceea trat. nu e activ in totalitate.Pentru un tratament adecvat ar trebui recoltata o secretie vaginala si sumar de urina/ urocultura.