candidoza

Candidoza

Postata de Larisa-Izabela cu 12 ani in urma.

Am fost depistata cu candidoza si mi sa dat tratament cu Lomexin(600) si Flucovim(150 mg)amandoua erau cu pastila unica. leam luat ieri si mancarimile mi-au trecut,dar in dimineata asa mam trezit cu aceasi stare de mancarime si nu stiu daca mai trebuie sa iau pastilele alea zilnic sau nu?daca nu ce pot sa fac sami treaca starea de mancarime?

Raspunsuri (3)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Candidoza nu se vindeca dupa o singura priza de tratament . vorbiti cu medicul care va stabilit diagosticul , pentru ca tratamentul se face dupa o anumita schema si cu anumite doze ( nu sunt suficiente 24 sau 48 ore ) deasemeni conteaza si calea de administrare, mai ales la femei .

Rafaela-Maria

acum 12 ani

Pentru candida mi s-a prescris un tratament din urmatoarele medicamente:CLOTRIMAZOL100mg comprimate vaginale,CLAFEN100mg supozitoare, NIZORAL200mg comprimate si LOMEXIN crema. Ultimele doua produse mi s-a spus sa le urmeze si sotul meu dar nu am inteles bine daca trebuie sa le iau si eu sau sunt suficiente doar celelalte.Va rog sa ma lamuriti ptr ca am uitat cum mi-a vorbit dl doctor sa el iau.Va multumesc mult!!!

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Medicul care , va cunoaste analizele si v-a examinat si ptrescris tratamentul este singurul care va poate spune.