candidoza! va rog sa ma ajutati!!!

Candidoza

Postata de bianca.96 cu 9 ani in urma.

Buna ziua. Am aflat de curand ca am candidoza vaginala si ca va trebui sa tin vreo 10 zile un tratament cu ovule. Ginecologul mi-a spus ca nu am voie sa am contact sexual pe parcursul acestuia dar eu plec in mai putin de 20 de zile in alta tara, la studii si asta inseamna ca am sa ma vad cu prietenul meu peste vreo 3 luni. Intrebarea mea este: este permis contactul sexual PROTEJAT pe parcursul tratamentului? Sau alte tratamente rapide aveti?

Raspunsuri (1)

Sari

acum 9 ani

Incearca sa folosesti mijloace naturiste.
Uleiul de masline extravirgin este o sansa-daca gasesti grecesc..Poti pune pe un tampon de vata, si sa tii in timpul zilelor, macar vreo 5 zile, sau si cand simti si tu ca simptomele reapar.
Pentru gura, caci si acolo exista candida, iei o gura de ulei, de dimineata, inainte de a manca sau bea ceva, tii uleiul in gura cam 5 minute, apoi il scuipi, nu il inghiti.Va deveni alb laptos, plin de ciuperci.Apoi cu o lingura de lemn razi limba, vei vedea pe ea straturi albe de ciuperca, care cu timpul se vor indeparta.
Tratamentul tine cam 20 de zile, dar sansele sa te vindeci sunt mari.