Candidoza tratament?

Candidoza

Postata de Utilizator11616786798 cu 3 ani in urma.

Bună seara!
De un an și ceva mă confrunt cu candidoza, timp în care am fost și la medic, dar în zadar deorece cam după 3 luni problema a reapărut.
Am mai încercat sa iau singura diferite ovule care erau mai recomandate, dar nu dura mult și mâncărimile reapăreau.
Astăzi am fost la farmacie iar doamna farmacista mi-a recomandat 2 capsule flucovim, nidoflor, AB-raceala acut antibiotic natural și o soluție care se pune pe absorbantul zilnic.
Eu de vreo 3 seri folosesc cervugid și aș dori să știu dacă pot sa le iau în combinație cu ce mi-a dat doamna farmacista.
Vă mulțumesc!

Raspunsuri (3)

Admin SfatulMedicului

acum 3 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa contactati medicul ginecolog. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Candidoza-si-alte-infectii-micotice/cum-se-trateaza-corect-candidoza_10760

Utilizator11618337317

acum 3 ani

Puiu', cel mai bine du-te și fă-ţi niște analize de secreţie la un medic ginecolog, dacă ai posibilitatea (cu trimitere de la medicul de familie ai 3 consultări gratuite). Analizele îți spun exact la ce substanțe e sensibilă și rezistentă ciuperca pe care o ai și dacă mai ai si altceva în afară de candida.
Dacă n-ai posibilitatea asta, continuă tratamentul cu Cervugid, dacă tot l-ai început, 10 zile (perioada recomandată e între 7 și 10 zile, dar nu dai greș cu 10), o pastilă de Fluconazol, doză unică, 150 mg (pt a te asigura că tratezi candidoza și de la nivelul intestinal) și crema Canesten (7-10 zile). Adițional, poți să faci spălături cu ceai de pelin și/sau gălbenele, o dată pe zi, seara, înaintea introducerii ovulului.
Foarte important este ca și partenerul tău să urmeze același tratament (doar pastilă și cremă dacă e băiat). Fără contact sexual pe durata tratamentului.

Menționez că nu-s cadru medical, asta e ce a funcționat pentru mine, dar în absența unor analize oricine merge la ghici. Alte ovule care au mai funcționat la mine au fost: Macmiror și Lomexin (dar fiecare targetează fungi difeiriţi). Also, candidoza poate reapărea oricând, e o ciupercă pe care o avem în mod natural în organism și se multiplică excesiv pe fond sensibil.

Sper să fii bine!

Utilizator11618337317

acum 3 ani

Mai adaug că eu ma confrunt cu ea de ani de zile și am identificat că la mine se declanșează în urma contactului sexual. Are legătură cu pH-ul fiecăruia.
Dacă ai putea identifica sursa de la care se declanșează la tine, ar fi minunat. Mie mi-au mai fost recomandate și ovule cu lactobacili (pentru refacerea și menținerea florei ''bune''): Gynophilus Control, Softygin, Mastrelle Flora Plus și supliment alimentar Candida Cleanse. Probabil știi că se recomandă și: iaurt, chefir, murături în saramură, evitarea dulciurilor, hainelor strâmte, sintetice, etcetc.
Pt mine personal n-au făcut nicio diferență :)) la primul contact neprotejat - hello, darkness, my old friend.
Nici n-am ţinut cure tot timpul cu ovule, ce-i drept...