Candidoza sau reflux?

Candidoza

Postata de clo cu 13 ani in urma.

Cum deosebim usturimile datorate candidozei bucale de cele datorate refluxului esofagian?

Raspunsuri (3)

Iuli

acum 13 ani

Candidoza bucala are niste simptome clasice, in principiu. Puteti cauta informatii pe net. Daca nu sunteti sigur(a), mergti la medic.

Dr. Corneliu DOBRE

acum 13 ani

Singurul rezultat corect il poate da laboratorul. Mergi la un laborator care poate examina depozitul lingual. Prezenta si frecventa levurilor stabilesc diagnosticul; in cazul candidozei. Daca rezultatul este negativ mergi la un medic specialist ORL.
075dermato -- Suferinta tratata de catre un medic competent costa cel mai putin

DASCALITA

acum 13 ani

in urma cu 8 ani am avut cervicita,am tratat-o la Bucuresti totul este ok,doar ca de atunci testul PAPA NICOLAU IESE CLS 2 CU CANDIDA ,ACEST LUCRU SE INTAMPLA DE 4ANI MAI BINE ZIS
Intre timp am avut o interventie la coloana (hernie de disc) si am facut in spital post operator injectii cu CORTIZON.;MENTIONEZ CA AM FACUT SI INAINTE DE OPERATIE CORTIZON 2/ZI TIMP DE 7ZILE.DUPA OPERATIE IMEDIAT DUPA EXTERNARE AM AVUT HEMORAGIE PUTERNICA SI AM INTRAT IN PREMENOPAUZA ,AM AVUT BUFEURI SI TRASPIRAM TOT TIMPUL.aM FOST LA GINECOLOGUL CARE MI-A REZOLVAT COLUL AM FACUT TOATE INVESTIGATIILE POSIBILE,ESTE CLAR MENOPAUZA ,COLUL ESTE BINE SI IN REST TOTUL ESTE CURAT NU AM CHISTURI ,NIMIC.Ma chinuie aceasta candidoza am facut tratament cu ovule am facut PAPA NICOLAU inainte si dupa tratament,rezultatul neschimbat ,....................