Candidoza recurenta

Candidoza

Postata de Anca_stefy cu 11 ani in urma.

As dori si eu sa stiu de ce candidoza repare luna de luna imediat dupa menstruatie, cu toate ca am urmat de mai multe ori tratamentul prescris de medicul ginecolog. tratamentul isi face efectul, totul este bine, pana cand trece menstruatia si reapar simptomele de candidoza. Va multumesc anticipat, Anca.

Raspunsuri (3)

Dr. Mirela Telipan

acum 11 ani

Candidoza este o micoza care se poate croniciza, mai ales cind persista factori locali/generali de imunitate mai scazuta ( consum de antibiotice, diabet zaharat, sarcina, variatii hormonale, flora vaginala perturbata etc). De asemenea netratarea concomitenta a partenerului sexual, poate duce la reinfectare; refaceti o secretie vaginala si alaturi de trat. adecvat in cazul in care va iesi candida, administrati si probiotice ,gen Gynie L 14 cp, 1cp/zi oral si 1cp/seara intravaginal ptr. refacerea florei normale digestive si vaginale.

Anca_stefy

acum 11 ani

Va multumesc frumos pentru raspuns!

membru231793

acum 11 ani

in cat timp se cronicizeaza candida in zona genitala?multumesc