candidoza bucala

Candidoza

Postata de DAN3460513 cu 12 ani in urma.

cat timp pot sa fac tratament cu DIFLUCAN?Sunt la a cincea saptamana.
Multumesc.

Raspunsuri (7)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Tratamentul trebuie facut pana mucoasa bucala redevine normala !

DAN3460513

acum 12 ani

Va multumesc pentru raspuns.
As putea incerca alt medicament,mai puternic?
Am facut doua saptamani tratament cu FLUCOVIN,apoi am continuat cu DIFLUCAN,1 pastila,seara.Doza e buna?
Sunt sanse sa ma vindec?
Multumesc.

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Deoarece nu ati mai adus precizari in plus , mai completez cu :
Candidoza bucala ,pentru care soliciti d-ta raspuns , este produsa de " Candida Albicans " care poate sa apara frecvent la sugari dar si la varste mai mari.
Tratamentul se face cu NISTATIN comprimate si local se badijoneaza cu glicerina boraxata, mai ales intre pranzuri si seara la culcare .

adina

acum 12 ani

Din pacate dupa cea am urmat tratamentul cu Nistatin la mine a recidivat.Pentru ca aveam stari de greata cand luam Nistatin, medicul mi-a recomandat o formula mai putin agresiva pe care am achizitionat-o de la cabinetul lui.0785.703.275.Nu lua un tratament alopat fara sa faci analizele si fara a avea recomandarea medicului.

Mioara

acum 12 ani

http://www.puremed.ro/candidoza/

DAN3460513

acum 12 ani

Multumesc pt.raspunsuri.Tratamentul mi l-a dat un medic ORL.

Tasha

acum 8 ani

buna eu si cu fetița mea de o luna si doua saptamâni avem aceasta ciuperca si ne tratam de 2 saptamâni cu nistatin si glicerina si nici o schimbare nici la mine nici la ea bă mai mult ea înainte avea limbuția toată albă inafara de vârf acum pna si vârful limbi i S-o albit .. Ce sa fac 😔