candidoza bucala

Candidoza

Postata de mihaela1623 cu 13 ani in urma.

sunt insarcinata in 21 saptamini si am candidoza bucala problema este ca din cauza mea sau inbolnavit si fiica mea de 3ani si sotuliat lor degeaba le administrez medicamente ca iau apoi le recidiveaza banuiesc din cauza mea .Va rog ajutatine ca de 4luni sunt disperata nu stiu ce sa mai iau .LA medicul meu ginecolog nu pot sa ajung doar peste 2 saptamini

Raspunsuri (2)

acum 13 ani

Mergi la un medic ORL daca ai doar candidoza bucala, acesta este in masura sa-ti recomande un tratament atat tie cat si fiicei.

mirona74

acum 13 ani

Pai... aveti si voi, in familie, mare grija cum folositi vesela: de exemplu, daca tu ai candida si ei fac tratament si se vindeca iar tu le-o "pasezi" inapoi, separa-ti cateva farfurii, tacamuri, cani si pahare, pe care sa le folosesti tu si numai tu...
Oricum, chiar daca esti gravida, nu cred ca ti-ar face rau pentru candidoza bucala, macar pentru ameliorarea ei, sa te clatesti cat poti de des cu ceai de galbenele in care ai dizolvat o lingurita de bicarbonat de sodiu la 1 l de ceai. Ceaiul nu il inghiti, evident, ci il plimbi prin gura cat de mult poti, apoi cu o lingurita curata iti cureti limba (ea e de fapt locul unde se dezvolta candida) si apoi te clatesti iar cu ceai... Si tot asa, de cateva ori pe zi. Cel putin pana poti merge la un medic...
Si mare grija cu vesela, daca ei nu mai mananca dupa tine si tu ai grija sa nu ii saruti pe buze (cel putin nu pana nu te vindeci), nu cred ca veti mai avea probleme.
Sanatate multa tuturor si sarcina usoara.