CANDIDA!!!

Candidoza

Postata de arcobaleno cu 12 ani in urma.

Am nevoie de un raspuns urgent! In urma unui control ginecologic, a rezultat ca am candida. Nu am avut bani de tratament imediat, insa dupa cateva saptamani l-am inceput. Iau Nizoral pastile, crema si ovule Canesten. Am observat de dimineata ca secretia iese in permanenta foarte branzoasa si multa. Nu aveam chiar asa inainte. Asa trebuie?

Raspunsuri (5)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

masuri de tratament si igienice sunt necesare pentru o evoultie favorabila: tratament antimicotic indicat de medicull ginecolog, igiena locala corecta (evitarea dusurilor vaginale frecvente ce distrug flora normala cu lactobacili ai vaginului, de evitat purtarea lenjeriei sintetice). in cazul confirmarii candidozei, este necesar tratamentul ambilor parteneri.

arcobaleno

acum 12 ani

Igiena locala este corecta, folosesc doar lenjerie din bumbac, insa mi se pare foarte ciudat ca inainte sa iau tratamentul, nu aveam secretia in cantitate asa de mare si branzoasa si imediat cum am inceput sa iau pastilele si ovulele, a capatat aspectul de care am mentionat. Va multumesc pentru raspuns!

arcobaleno

acum 12 ani

Igiena locala este corecta, folosesc doar lenjerie din bumbac. Insa mi se pare ciudat ca inainte sa incep tratamentul nu aveam secretie branzoasa si imediat cum l-am inceput, curge in cantitate mare si groasa, lucru care m-a cam speriat.

arcobaleno

acum 12 ani

Igiena locala este corecta, folosesc doar lenjerie din bumbac. Insa mi se pare ciudat ca inainte sa incep tratamentul nu aveam secretie branzoasa si imediat cum l-am inceput, curge in cantitate mare si groasa, lucru care m-a cam speriat.

Victoras

acum 12 ani

Spalaturi cu Tantum rosa.Intern si extern!!!