candida

Candidoza

Postata de florentina296 cu 15 ani in urma.

buna ziua am si eu o intrebare:scurgerile vaginale pot provoca inflamatii in zona genitala?

Raspunsuri (3)

mihaela1079

acum 15 ani

depinde de ce fel de scurgeri este vorba... poate sa fie vorba si de o infectare..mergi la medic pt o consultatie ..nu e de glumit cu asta

Stoian18

acum 15 ani

buna si eu am avut candidoza dar am facut un tratament indelungat cu antifungice si spalaturi vaginale cu ceai de galbenele si bicarbonat trebuiesc tratate din timp ca apoi este mai greu odata instalata ciperca

simona166117244

acum 15 ani

Buna,
Exista scurgerea vaginala normala numita leucoree, care este o scurgere clara sau putin albicioasa, cu o consistenta precum a albusului de ou, fara miros sau cu un miros specific.Scurgere care nu provoaca inflamatii.
Dar exista si secretiile "anormale" care provoaca infectii: secretie cu o consistenta branzoasa/apoasa, cantitate mai mare, poate fi colorata(verzuie, gri, galbena), cu miros neplacut. Secretia "anormala poate fi insotita de mancartimi, usturimi, senzatie de arsura, durere la contactul sexual.
Daca secretia face parte din categioria celor "anormale" trebuie sa ajungi cat mai repede la medic pt analize. Netratate aceste secretii pot da complicatii.
Numai bine!