candida?

Candidoza

Postata de Roxana76121044 cu 15 ani in urma.

recent am urmat un tratament cu antibiotice, pentru ca am avut o infectie la o ureche. la scurt timp dupa ce mi-a trecut, am facut o alergie. am inceput sa am mancarimi insuportabile si in zona genitala, usturimi etc. am citit pe net ca e posibil sa fie candida. vreau sa stiu daca are vreo legatura cu alergia pe care am facut-o, sau daca intr-adevar am candida. multumesc mult pt ajutor.

Raspunsuri (3)

Loredana138117553

acum 15 ani

tot ce e posibil sa fie candida......am facut si eu recent si mi-a zis doctorul ca se poate face daca ai avut imunitatea scazuta ceea ce sa intampla cand mai iei antibiotice ca in cazul tau,sau poate fi de la col......vei sti sigur daca consulti medicul si-ti faci o analiza la secretie.......nu mai astepta,m-am confruntat si eu cu aceste mancarimi insuportabile si a fost tare rau......multa sanatate

simona166117244

acum 15 ani

Buna
Tratamentul cu antibiotice reprezinta un factor de risc al candidozei. Asa ca e foarte posibil ca-n urma tratamentului sa te fi "ales cu o candidoza.
Cel mai bine este sa mergi urgent la medicul ginecolog, sa-ti faci niste analize si medicul iti va spune ce tratament sa urmezi. Nu uita ca si partenerul trebuie sa urmeze tratmentul pt candidoza. Netratata sau tratata "dupa ureche" poate duce la alte complicatii.
Pana ajungi la medci poti afla mai multe //sfatulmedicului.ro/articole/Obstetrica-ginecologie/Candida_factori_de_risc_masuri_de_prevenire/Generalitati_1260_1.html
Sanatate maxima!

cristian299121473

acum 15 ani

Numai ce am scapat si eu de candidoza, tot am capatat-o in urma antibioticelor. Am vazut ca multe femei se pling ca scap f-e greu de ea, eu insa am scapat repede si vreau sa va dezvalui secretul si voua. Pe linga tratamentul medicametos prescris de medic (trebuie facuta antifungigrama) eu am mai facut spalaturi cu infuzie de pelin timp de 7 zile(la 1.5 l o lingura de planta), plus mincati cit mai mult iaurt simplu fara ceva adaosuri de fructe. Si o sa vedeti ca o sa fie bine. Succese!