candida tratament

Candidoza

Postata de andyandy cu 12 ani in urma.

buna ziua,am si eu o problema am candida si am inceput tratamentul acum 2 zile cu canesten ovule si crema...este normal sa elimin o secretie alba pe timpul zilei(adica din cauza ovulelor...le elimin?)si crema cum trebuie utilizata pe toata suprafata vulvelor?....dar am o problema partenerul meu este plecat si nu se poate trata acum...este vreo problema daca el se trateaza mai tarziu decat mine?si ce tratament sa urmeze farmacista mi-a dat tot canesten crema si pentru el....nu ar putea sa ia altceva pastile orale?si daca el se trateaza mai tarziu se pot intretine relatii sexuale cat timp el se trateaza?...va multumesc...

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 12 ani

Eliminarea secretiei in perioada tratamentului este normala.
Este recomandat sa terminati amandoi tratamentul inaintea unui contact sexual ( pentru a evita reinfectarea).

andyandy

acum 12 ani

multumesc mult.