candida la copii

Candidoza

Postata de maryana_bt cu 13 ani in urma.

Buna ziua , as vrea sa va intreb pt. candida la un copil de 7 ani ce se poate da , a iesit acesta bacterie la exudat faringian

Raspunsuri (8)

Ionela

acum 13 ani

Candida exista pe tot parcursul tubului digestiv, cand creste in culturi inseamna ca exista un dezechilibru al florei locale aparut in urma tratamentelor antibiotice sau greselilor in alimentatie.
Daca nu are simptome de boala, trebuie ameliorata flora prin consum de iaurturi cu bifidus, preparate probiotice gen enterolactis, erce-flora 7-10 zile. Daca are simptome: dureri in gat, febra, depozite albicioase pe limba, gingii, mucoasa obrajilor, se face alaturi de ce am spus mai sus, tratament cu fluconazol 3mg/kg/zi.
Multa sanatate!

maryana_bt

acum 13 ani

Va multumesc

Ionela

acum 13 ani

Fluconazolul se ia 5 zile. Succes!

corina ioana

acum 13 ani

am o fetita de 2 luni si are candida la scutec are de cateva saptamani cu ce pot sai dau sai treaca?

oxana

acum 12 ani

copilul meu de 10 luni are candida am urmat 7 zile de tratament cu unguent cu nistatina, limba dinnou e alba ce pot folosi

claudia

acum 12 ani

buna ziua,
baietelul meu are 10 luni si in urma unei analize la scaun , coprocitograma, ia iesit candida. se poate trata fara antibiotic? doar cu probiotic? asa mi s-a recomandat de medic.

Anna

acum 11 ani

Fetitei mele de 5 ani i-a iesit la sedimentul urinar celulele epiteliale 4-5, leucocitele 7-8, in coproparazitologic- prezente filamente miceliene.Se plange de dureri de burtica. Poape fi vorba de candida?

Florina

acum 8 ani

Buna ziua, am un băietel de un an si
două luni si de 2 luni ma chinui
cu el. Zona genitală este roşie si il
mănâncă.. ce poate fi si cum se poate
trata? Va multumesc!