candida la copii

Candidoza

Postata de elena6970822 cu 13 ani in urma.

Am facut analizele pt gradinita si la exudatul farigian si cel nazal ne-a iesit CANDIDA ALBICANS . De la ce ? Dati-mi va rog un sfat , e grav se trateaza usor , avem oare si noi si i-am dat si ei ? Sant panicata , nu prea am fost bolnavioare si nu gasesc nimic despre candita la copii dor cel de adulti vaginal .

Raspunsuri (8)

Mihaela_68

acum 13 ani

Draga Elena,
Probabil ca copilul tau a facut aceasta ciuperca in urma administrarii de antibiotice, fiind o fire mai sensibila. Mergi cu analizele la medic si-ti va prescrie un antimicotic in functie de varsta copilului tau.

Mihaela_6_11

acum 13 ani

Cand ai timp intra pe linkul acesta si vei gasii alte impresii despre candidoza la copii
Pe scoalaparintilor.ro vei gasi un articol despre candida bucala

Dr. Liliana Duica

acum 13 ani

Copii,in special sugari, fac candidoza orofaringiana ac***a imunitatea mai scazuta.puteti sa aveti si d-stra si copilul sa o fi luat,sau de la alti copii,dar cel mai frecvent apare in urma unul tratament cu antibiotice.Recomand un tratament local (preparat ce contine in compozitia lui un antimicotic-stamicin sau nistatin,bicarbonat de sodiu etc) care se gaseste in farmacii.
Sanatate

elena6970822

acum 13 ani

Va multumesc mult , maine am programare la medicul de familie si o sa revin sa va zic ce mi sa spus sa stie si alte mamici

mihaela

acum 11 ani

eu sunt o mama de 38 de ani si am o fetita de aproape 4 ani, care cred, nu sunt sigura, dar cred ca are candidoza bucala, si cred ca o are de la mine, pentru ca n-am stiut ca eu am si deseori am mancat amandoua cu aceeasi lingura. deci nu de la medicamente o are. cum sa fac sa o scap de ea? prin diflucan nu a scapat de ea, iar de gargara nu poate fi vorba, fiindca e mica, nu cred c-ar stii sa faca, sigur ar inghiti apa sau ceaiul cu care ar face. sau pot eventual sa o fac sa incearca sa faca gargara, cu riscul sa inghita ceaiul sau apa cu bicarbonat? nu-i face rau daca inghite? ce sa-i mai dau sa-i treaca? bine, nici mie nu mi-a trecut, ca tot obsedata sa-i treaca ei, eu n-am mai facut nimic.

Utilizator11580154759

acum un an

Cum ați rezolvat problema?avem aceeași situație:((

Utilizator11580154759

acum un an

Cum ați rezolvat problema? Și la noi e la fel...:((((

Utilizator11581159044

acum 4 ani

Bună ziua fetița mea are candida ia aplicat pediatra un antibiotic cu nistatin anaftin și o glicerina preparată an laborator se mai vindeca sunt speriată are 2 luni problema asta are buzele iflamate