Candida intre degetele mainilor

Candidoza

Postata de AmonRa cu 13 ani in urma.

Ramona (cu 4 minute in urma)

* 0
*

Am ichtioza. Intre degetele de la maini mi-a fost identificata o ciuperca, acum doua saptamani (dar o am de la sf lui iunie) . A zis ca e o candida. E o suprafata rosie-carne vie-, acoperita cu besicute mici albe cu puroi. Ustura pana la os cand ma spal cu apa sau cu apa si bicarbonat de sodiu. Crema pe care o folosesc ustura la fel de tare, desi mi s-a zis ca o sa introduca si un calmant al durerii. E facuta in farmacia unei clinici dermatologice, deci nu stiu ce e. Medicii sunt in concediu. Asa ca as aprecia orice sfat, va rog!

Raspunsuri (5)

ina

acum 13 ani

Eu din cate am citit toate formele de ihtioza se manifeata prin piele uscata, solzoaza, aspra.
Daca e vorba de o candida cred ca ai nevoie si de un tratament intern nu doar local.
Cel mai bun sfat ar fi sa-ti schimbi medicul, parerea mea.

simona

acum 9 ani

iti recomand sa cauti ulei din arbore de ceai. Am avut si eu candida si am folosit ulei 100% pur din arbore de ceai-tea tree de la Thursday Plantation si am fost tare multumita de produse. Vezi ca au pudra si spray pt picioare tot pe baza de arbore de ceai, o sa te ajute mai mult.Sanatate

dani

acum 9 ani

Ceva de acest gen am si eu .basicute mici cu lichid dispar apar cu mincarime.voi merge la medic si te voi tine la curent.

Anda

acum 8 ani

Buna Ramona , imi pare rau ca te confrunti cu o asa p;roblema , stiu ce disconfort produce, eu m-am chinuit 4 ani, cu un diagnostic de candidoza , am consultat peste 40 de medici , am cheltuit peste 20.000. lei, am peste 100 de geleri si creme in casa ffff scumpe si in final m-am ,,vindect,, oo cremuta de 23 lei de la plafar ,,AUR DERMA ,, si o alta de 12 lei ,,MARUL LUPULUI CU GALBENELE ,,m-am dat concomitent cu ambele .Incearca, la mine a functionat , Sanatate si Doamne ajuta !

Mihalache mihaela

acum 7 ani

Și eu am aceasta problema de vreo 2 luni.nu știu cum sa scap de ele .am încercat tot felul de creme ,oțet de mere,usturoi.par sa și facă efectul și după 2 /3 zile apar din nou.o sa merg la dermatolog