Candida in materii fecale

Candidoza

Postata de Vasilealexa90 cu 9 ani in urma.

Bună ziua . Am facut o analiză pt candida din scaun si mi-a ieșit așa :
Cultura fungi
MATERII FECALE
Pe mediul Sabouraud s-au dezvoltat colonii de Candida albicans (+).
*10 Fungigrama
Nystatine sensibil
Amphotericine B sensibil
Flucytosine sensibil
Econazole sensibil
Ketoconazole sensibil
Miconazole sensibil
Fluconazol sensibil

Ce trebuie sa fac ca sa scap ? Am alergii alimentare ( dupa ce mananc , mi se infunda nasul; ma ustura in piept ; etc ) Mentionez ca anul trecut am luat multe antibiotice ... am fost ipohondru . Ce ar trebui sa mananc si ce nu si ce medicamentatie sa aplic ? Multumesc !

Raspunsuri (2)

Utilizator11588588050

acum 4 ani

Nu sunt ipohondru. Am urmat tratament cu antibiotice .

MembruMobileApp1509799456

acum un an

Glutenul din faina,zaharul,condimentele,acid acru ( fructe legume crude) , tutun cafea deloc pe parcursul tratamentului si dupa 2 ani.