Candida dupa menstruatie?

Candidoza Ciclul menstrual

Postata de MembruMobileApp333177 cu 6 ani in urma.

Buna seara! Am si eu o problema si va cer ajutorul, deoarece chiar nu stiu ce as mai putea face in aceasta situatie.. In ultimele patru luni, dupa fiecare menstruatie, am facut candida. Dupa primele doua dati, medicul nu mi-a spus care ar fi cauza si nici eu nu am insistat cu intrebarile, deoarece stiam ca e un lucru normal la femei si nu se va mai repeta recent. Dar nu a fost asa si a treia luna, dupa menstruatie, am facut din nou, iar atunci am intrebat medicul de ce se tot intampla. Acesta m-a intrebat daca iau antibiotice sau anticonceptionale si am spus ca nu. Apoi mi-a spus ca urmatorul factor ar putea fi stresul si i-am dat dreptate, deoarece treceam de ceva timp printr-o perioada mai agitata cu bacul si facultatea. Am luat acelasi tratament ca si in celelalte doua luni, adica Canesten Ovule timp de trei zile si Flucoric timp de 10 si mi-a trecut. Am crezut ca voi scapa de asta, dar nu a fost asa. Acum sunt in a cincea zi de menstruatie, adica ultima si am din nou aceleasi mancarimi si usturimi. Dar, repet, acum nu mai sunt stresata, nu iau niciun antibiotic, nu am luat si nici nu iau anticonceptionale, deci chiar nu inteleg care ar fi motivul. M-as bucura foarte mult daca m-ati putea ajuta cu niste informatii sau sfaturi. Chiar nu stiu ce se intampla si ce sa mai fac. Este foarte neplacut ca dupa fiecare menstruatie sa stau 10 zile in chinuri din cauza candidei si eu nici macar sa nu stiu motivul..

Raspunsuri (3)

SfatulMedicului

acum 6 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control ginecologic.
Articole de interes: //sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/candidoza-vaginala-cauze-semne-si-simptome_10816
//sfatulmedicului.ro/Candidoza-si-alte-infectii-micotice/10-metode-practice-pentru-prevenirea-candidozelor-vaginale_5802

Utilizator11533909732

acum 5 ani

Trebuie sa urmeze un tratament si partenerul...automat e purtător, tu faci tratament, scapi, el iti da inapoi.

Utilizator11595876783

acum 3 ani

Buna ,
Ai rezolvat problema ,și eu sunt in aceeași situație .