candida albicans

Candidoza

Postata de ana148 cu 11 ani in urma.

in urma analizelor am descoperit ca am candida albicans.la antifungigrama scrie ca e sensibil la amphotericina,ecoazol,fluconazol,fluctosine.ce ar trebui sa iau?trebuie sa ia si partenerul meu ceva?

Raspunsuri (2)

Dr. Mirela Telipan

acum 11 ani

Daca este primul episod, luati cite un cp. de diflucan de 150 mg, fiecare , doza unica. Dvs. utilizati si 2 ovule vag. de Lomexin 600 mg seara, cite un ovul repatat la 3 seri si daca aveti si iritatie genitala externa lomexin crema 7-10 zile. ( la fel si partenerul daca asociaza si manif. cutanate). Daca este o candidoza cronica tratamentul este mai prelungit si se stabileste de catre medicul ginecolog sau dermatolog.

Mihaela

acum 11 ani

atat tu cat si partenerul trebuie sa va tratati si sa scapati de candida. recomand
- 2 luni cu Candy Clear 5
- 3 luni cu Candelim