cadida

Candidoza

Postata de anghelina135549 cu 15 ani in urma.

Buna.As avea o intrebare.Am candida si fac tratament cu comprimate vaginale, azi mi-a venit menstruatia.mai am voie sa-mi continuu tratamentul?sau sa-l continui dupa ce trece "boala"?

Raspunsuri (8)

IULIANA-ANA

acum 15 ani

Buna
de cate zile ai inceput tratamentul?
nu ai cum sa continui tratamentul pe perioada menstruatiei pt ca aceste vor fi eliminate

carmen658

acum 15 ani

Buna,
Din cate stiu eu nu se face tratamentul pe perioada menstruatiei. Asteapta pana se termina si poti incepe tratamentul.

Florin309132661

acum 15 ani

Buna,
Ar fi bine sa intrerupi tratamentul pe perioada menstruatiei pt ca altfel ovulul se cam elimina cu menstra si nu stiu cat isi face efectul.

acum 15 ani

Buna,

Daca vei citi prospectul ovulelor, comprimatelor, vei vedea ca se pot utiliza si pe perioada menstruatiei.
Este important ca, odata inceput un tratament, el sa fie dus la capat fara pauze.
Utilizeaza comprimatele seara, inainte de culcare, dupa care incearca sa nu mai faci efort, ci sa stai in pat, in pozitia culcat.
Iti spun sigur ca orice ginecolog iti va spune sa folosesti tratamentul si pe perioada menstruatiei!
Oricum compozitia ovulelor/comprimatelor se elimina cand mergi la toaleta, sau pur si simplu pe slip, deci scopul lor nu este sa se absoarba definitiv in vagin, ci doar sa creeze un anumit climat nefavorabil infectiilor/bacteriilor.

Citeste inca o data prospectul si te vei convinge ca am dreptate in ceea ce scriu.

Multa sanatate!

anghelina135549

acum 15 ani

Am citit prospectul si scrie sa nu le utilizez pe perioada menstruatiei.aseara nu am luat, pentru ca menstruatia mi-a venit ieri.sa iau azi oare?

mariana141135892

acum 15 ani

Buna
Cred ca depinde de comprimate, eu am avut canesten care conform prospectului ovulele nu trebuiau aplicate in timpul menstruatiei, tratamentul trebuie incheiat inainte de menstruatie.
De ex miconazol,colposeptine se poate administra si pe perioada menstruatiei

acum 15 ani

In cazul in care prospectul iti spune sa nu le folosesti, atunci indicat este sa nu o faci!

Este foarte important sa citesti si sa urmezi prescriptia!

Sfatul meu a plecat de la alt tip de ovule/comprimate; de ex: prospectul TRICOMICON , comprimate vaginale, are atentionarea: Tratamentul nu se intrerupe in timpul menstrelor!; la fel si in cazul COLPOSEPTINE
COMPRIMATE VAGINALE, care trebuiesc administrate fara pauze.

Numai bine!

logos70

acum 13 ani

Exista un tratament eficient impotriva candidei, C-Free se numeste, se gaseste in sistemul mlm al firmei Coral Club International, il puteti gasi si pe siteul www.coralclubin.eu, va pot sta la dispozitie pentru amanunte.
Sigur, si imunitatea este foarte importanta, pe acest site gasiti si tratamente optime pentru imunitate, sanatatea femeii, sanatatea copilului, sanatatea barbatului, antioxidanti cu nanoclusteri, etc...