Buna Seara

Candidoza

Postata de cyre cu 14 ani in urma.

Saptamana trecuta am fost la menstruatie.Dupa ce mi-a trecut mi-a aparut niste mancarimi si usturime la urinare.Am facut o baie cu irigatorul cu ceai de pelin pt ca banuiam ca nu este normal si stiu ca ceaiul de pelin e cel mai bun.In urma spalarii in cada am gasit niste bucati mari albe de secretie care nu erau urat mirositoare dar m-am speriat rau.In timpul contactului sexual ma ustura si am si o scurgere alba inchegata dar nu abundenta.Spuneti-mi va rog ce poate fi si ce trebuie sa fac ca sa scap ca e foarte incomod.Va multumesc.O seara buna!

Raspunsuri (2)

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

Pentru precizarea diagnosticului corect este necesar sa efectuati un sumar de urina cu urocultura si in functie de antibiograma sa urmati tratament corespunzator timp de 7 sau mai multe zile. De asemenea este necesara efectuarea unui examen citobacteriologic si cultura din secretia vaginala, de regula pruritul (mancarimea genitala) asociat cu secretie se datoreaza unei infectii micotice cu sau fara infectie bacteriana. in functie de rezultat si antibiograma se efectueaza tratament corespunzator.

cyre

acum 14 ani

Va multumesc