Buna seara , ce tratament as putea lua ?

Candidoza

Postata de Manolache Adrian cu 2 luni in urma.

Am descoperit în urma cu câteva luni că mi-au ieșit ceva că niște ciuperci in zona intima. După câte am înțeles că ar fi candida ! Ce tratament as putea lua pentru a-mi rezolva problema ?

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Ca si tratament pentru candida, medicul poate prescrie antifungice orale sau creme. Cele mai des folosite sunt Fluconazolul in forma orala si Clotrimazolul in forma de crema.

Este important sa respectati intocmai instructiunile medicului si durata tratamentului pentru a va asigura ca infectia a fost complet eliminata.

Trebuie sa va spalati hainele intime la temperaturi cat mai inalte pentru a nu va reinfecta. De asemenea, este necesar sa va imbunatatiti sistemul imunitar cu o dieta bogata in fructe, legume si proteine.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/boli-infectioase

Articol recomandat:
sfatulmedicului.ro/Boli-cu-transmitere-sexuala/infectia-cu-chlamydia-trachomatis_1115

Utilizator21637741092

acum 2 luni

Din metode naturale, vă pot recomanda băi cu adaos de sifon. Soda este un agent antifungic