biopsie exocol

Candidoza

Postata de SIMONA8991 cu 11 ani in urma.

dupa biopsia de col uterin am primit urmatorul rezultat :
CERVICITA CRONICA CU METAPLAZIE SCUAMOASA MATURA, FARA ATIPII. NU SE OBSERVA SEMNE DE DISPLAZIE.
Imi ,,traduce,, si mie cineva?
Este grav?
Ce este cervicita?

Raspunsuri (1)

Adrienne

acum 11 ani

Cervicita cronica este o inflamatie cronica in care, un anumit tip de tesut se transforma in alt tip de tesut [ metaplazie]. In acest caz,la nivelul colului uterin ,epiteliul cilindric s-a transformat in epiteliu pavimentos [ scuamos ],precum cel al vaginului. Nu sunt prezente celule atipice deci, nu este vorba despre cancer. In aceasta faza nu este ceva periculos dar, daca nu se trateaza iritatia cronica, este un risc de cancer ,in viitor. Trebuie vazut, care este factorul iritant ? poate hpv ? Multa sanatate !