Antifungigrama

Candidoza

Postata de roxxzzy cu 12 ani in urma.

Am de mai multe luni candida in gura. Am incercat tratamente cu fluconazone, tamponari locale cu violet de gentiana, dar nici un rezultat. Este recomandat sa fac o antifunigigrama?

Raspunsuri (3)

Dr. Mirela Telipan

acum 12 ani

Nu dati prea multe detalii despre cauze si simptomatologie si daca aveti certitudinea ca inca mai este candida ( infectiile cronice bucale sunt de obicei intretinute de alte patologii care scad imunitatea: boli cronice, diabet zaharat, proteze dentare, inf. HIV, consum cronic de antibiotice etc). Parerea mea este ca ar trebui sa va vada un medic dermatolog si sa efectuati daca se impune un examen micologic lingual, care va confirma prezenta sau absenta micozei, si daca e pozitiv se va efectua fungigrama.

alynutzu

acum 11 ani

Buna ziua,

In urma administrarii unui tratament cu antibiotice, m-am pricopsit cu o candidoza vaginala de toata frumusetea... Candidoza se manifesta destul de violent, cu mancarimi cumplite la exterior, usturimi la urinare si o secretie alba branzoasa dar care nu avea miros... Am mers la farmacie si mi-au fost recomandate ovulele canesten gyn (3 - cate unul in fiecare seara) precum si crema din aceeasi gama...
Numai ca dupa administrarea ovulelor simptomele nu am disparut in totalitate...inca mai am senzatia de mancarime (dar care are o intensitate mult redusa)... Ce as mai putea lua pentru a scapa de aceasta infectie care imi perturba linistea?

oana

acum 10 ani

este bine sa mancati iaurt activia cu bifidus dupa tratamentul cu antibiotic, are efect benefic si de cele mai multe ori nu mai apare candidoza vaginala si nici a cavitatii bucale. sunt la farmacie diverse preparate cu bifidus pentru reglarea florei intestinale dupa un tratament antibiotic. sunt si antifungicele eficiente, mai ales dupa terminarea tratamentului antibiotic. si mai ales este importanta alimentatia, nu neglijati acest aspect.