antibiotice

Candidoza

Postata de andreea corinna cu 13 ani in urma.

buna ziua! va rog sa-mi raspundeti si mie la aceasta intrebare....am facut gripa si trebuie sa iau antibiotice pentru a ma trata...intrebarea mea este, ce medicament trebuie sa iau ca sa nu fac candida? stiam ceva de micogal...va multumesc!

Raspunsuri (7)

Adrienne

acum 13 ani

STAMICIN - pentru profilaxia candidozei, se administreaza concomitent cu antibioticul.

Andrei

acum 13 ani

Salutare. Si eu sunt tot pe antibiotice si pentru ciuperci doctorita mi-a prescris si NISTATINA ( de trei ori pe zi cate un comprimat timp de 10 zile) si GLICERINA BORAXATA ( care o aplic cu un betisor, de obicei dupa ce mananc, deoarece trebuie sa nu bei sau sa mananci o vreme dupa ce o aplici). Si la pret sunt accesibile. 30 de comprimate de NISTATINA si 1 flacon de GLICERINA au fost undeva la 10 RON.
Mai iau si Decasept Propolis care e cu albastru de metil, dar asta nu stiu exact pentru ce e :)). Sper sa fie de folos. Multa sanatate!

Medic Epuran

acum 13 ani

În caz de gripă nu se iau antibiotice (antibioticele se folosesc în infecţii bacteriene, nu virale cum este gripa). Pentru infecţie cu Candida se poate folosi Miconal, Miconazol, Nistatină.

aetana

acum 13 ani

Nistatina sau stamicin se ia ca sa previi aparitia candidozei. Dar nu se administreaza odata cu antibioticul, ci la interval de 2-3 ore, ca sa isi faca antibioticul efectul. Dupa finalizarea tratamentului cu antibiotic, trebuie sa mai continui inca vreo 3 zile cu nistatina.

andreea corinna

acum 13 ani

multumesc pentru raspuns...chira mi-au folosit!

maria

acum 11 ani

nu lua antibiotice pentru gripa stai ca-ti trece oricum dupa 2 saptamani,faci candidoza bucala de la antibiotice si iti distrugi organismul

maria

acum 11 ani

daca ai facut candidoza bucala ia glicerina cu nistatin si unge-ti limba si o jumate de ora nu minca.Fa asta de multe ori pe zi si mai clatestete cu apa si bicarbonat