Am suferit infarct

Candidoza

Postata de Andreimaria60 cu 14 ani in urma.

Am suferit un infarct pentru ca sufar de anghina instabila.Insa ma simt foarte rau,inima ma doare continuu,am crize zilnic.Stau cu nitroglicerina si o aspirina pisata in permanenta langa mine si cum incepe sa ma doara inima le iau imediat pentru a preveni infarctul.Ma sperie ca nu imi cedeaza durerea de inima in primele minute de la medicamente,uneori tine mult si ma tem de un nou infarct.Cum pot impiedica un nou infarct cand fac o criza de inima acasa ? Nu pot chema ambulanta zilnic,pentru ca zilnic ma doare inima.Am si palpitatii puternice si ma sufoc.Va rog ajutati-ma sa impiedic un nou infarct acasa cand ma ia o criza de inima.Multumesc frumos.

Raspunsuri (5)

chik_

acum 14 ani

Internarea in spital pentru noi investigatii doamna!

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

Aveti indicatie clara de coronarografie, episoadele de angina instabila sunt foarte frecvente in cazul d-voastra. In cazul unui angor pectoral mestecati aspirina si puneti NTG sublingual. Sunt necesare: Holter EKG, coronarografie pentru stabilirea diagnosticuluide certitudine.

mariana

acum 14 ani

am suferit un infarct acum 5 ani si de 9 luni ma simt rau cu toate ca iau tratament as dori si eu mai multe sfaturi in legatura cu asta

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

Trebuie sa va examineze medicul cardiolog, daca acesta va considera va va face un test EKG de efort, in functie de rezultat va va indruma catre coronarografie.

lavren

acum 14 ani

Eu am trecut prin aceste faze :angina pectorala spontana severa,infarct miocardic vechi cu anevrism de VS 50% .hipertensiune arteriala primara stadiu II cu risc inalt.Solutii medicamentoase nu au mai fost si am ajuns la operatie.Acum nu mai am angina.Diagnosticul este triplu by pass aorto-coronarian,insuficienta cardiaca,hipertensiune arteriala.Sunt sub supraveghere medicala,am medicatie ,traiesc.Efort nu pot prea mult...cam asta se intampla cu bolile de inima.Mergeti in spitale cu echipament necesar pentru investigatii.O zi buna!