AM MERS LA MEDIC!

Candidoza

Postata de gabriela784 cu 13 ani in urma.

IN URMA UNEI SITUATII NEPLACUTE, ADICA USOARE MANCARIMI DOAR PE LABIILE MICI, SI CULOAREA CEVA MAI ROSIE, SI CEVA USTURIME LA MICTIUNE... MI S-A PRELEVAT SECRETIE VAGINALA.,.care era branzoasa.., fara miros,... eu....intre timp am facut spalaturi cu ceaiuri :pelin, galbenele, si bicarbonat sordiu, baie de sezut cu sare de mare, si masaj vaginal cu unguent galbenele..In momentul de fata nu mai am nici un simptom....oricum au fost usoare si de scurta durata....REZULTATUL SECRETIEI VAGINALE...- ...bacili - gram pozitiv, frecventi , forme medii si scurte....epitelii - frecvente...si la ALTE OBSERVATII - frecvente celule superficiale si intermediare etalate, relativ frecvente polimorfonucleare degradate, frecvente levuri - spori si filamente... Ce doresc eu sa stiu, este ce inseamna aceste detalii???.......VA MULTUMESC SI VA DORESC TOATE CELE BUNE...

Raspunsuri (6)

Iuli

acum 13 ani

Ceaiurile si unguentele naturiste nu fac decat sa prolifereze fungii si microbii in zona aceea atat de sensibila (sunt strict interzise in 2 locuri: vagin si ochi). Bicarbonatul in schimb face bine. Din analiza inteleg ca este posibil sa aveti o candidoza, pe care nu ati ajutat-o deloc cu acele ceaiuri. Poate altcineva va poate spune mai multe. Oricum urmati tratamentul prescris de medic si va fi totul bine.

gabriela784

acum 13 ani

Multumesc , pentru raspuns!

steluta

acum 13 ani

Iuli are dreptate este posibil sa fie candida. Continua cu spalaturile cu bicarbonat si ia probiotice(mie farmacista mi-a recomandat Biotics) care ajuta in astfel de cazuri.Numai bine.

gabriela784

acum 13 ani

Multumesc din suflet!....Da, si eu am luat probiotice...acidophilus este cel mai important...In momentul de fata sunt foarte bine, manifestarile au trecut imediat, in curs de 2-4 zile, de atunci, am si uitat,,..... uleiul esential de salvie de la hofigal, l-am folosit la spalaturile vaginale si este super .... deasemena si bai de sezut cu sare de mare sau grunjoasa este foarte eficace, omoara bacteriile , de oriunde s-ar afla ele (piele)....am inteles ca nu trebuie instituita medicatia decat in perioadele de acutizari, pentru ca ea revine din cand in cand pe sistem imunitar slabit....deci nu luati medicamente alopate prea repede pentru ca odata declansata, (la mine a fost prima data).... revine... si medicatia la medicatia alopata candida se adapteaza..., sunt persoane carora nu le trece de ani de zile, e groaznic, ceea ce am aflat... Sa speram ca organismul va avea o imunitate buna si nu va mai reveni.... pentru toate femeile.... Si pentru ca suntem la sfarsit de an, va doresc SARBATORI FERICITE!... toate cele bune...si mult , multa sanatate!

Maria

acum 8 ani

Ce inseamna?

Oxana

acum un an

Îmi spui te rog cit bicarbonat se pune la cita apa multumesc