alaptez,pot sa fac tratament pt candida?

Candidoza

Postata de sella cu 13 ani in urma.

am observat de curand o secretie neplacuta si am mancarimi ingrozitoare mentionez ca bebelusul meu are in guria inca de la nastere niste "pete" albe pe care le_am tot uns cu glicerina.intrebarea e pot sa fac tratament si sa nu-l afecteze pe bebe,inca alaptez?

Raspunsuri (5)

IonVasile

acum 13 ani

Cred ca tratament local poti face cu unguente antimicotice, spalaturi cu apa cu bicarbonat, consuma mult kefir si iaurt, evita dulciurile si fainoasele, poti folosi lactacid, de exemplu pentru igiena intima, evita contactul sexual pe perioada tratamentului pentru a preveni reimbolnavirea. Multa sanatate si tie si bebelusului!

sella

acum 13 ani

multumesc mult!ma simt neputinciopasa in aceasta privinta.si pe langa faptul ca e f neplacut nu vreau sa-i fac ceva rau copilului dar nici sa intrerup alaptarea

mikmok

acum 13 ani

De unde stii ca ai acest diagnostic medical? Ar fi bine sa mergi cu bebelusul la un control pediatru.

mihaela vasile

acum 13 ani

mergi mai intai la medic sa vezi ce ai.ii principiu tratamentul consta ii antibiotic dar daca alaptezi nu poti sa iei antibiotic.petele e care spui le au majoritatea bebelusilor incearca cu albastu de metil

MARI..

acum 13 ani

Dute repejor cu bebelinul la pediatru si tu la ginecolog .Sfaturile de pe net sunt de prisos. Sanatate.