ajutor!

Candidoza

Postata de Delianicola cu 12 ani in urma.

Buna ziua,as dori un sfat ,de 2 luni fetita mea de 4 ani are candidoza bucala am urmat tratament cu nistatin o saptamana dar ia revenit imediat,apoi alt medic mi-a dat tratament cu flucovim si tratament local albastru de metil si glicerina pentru 2 saptamani ia trecut si dupa 3 zile i-a reaparut candidoza,acum am aproape 3 saptamani de cand i dau iarasi flucovim,dar efectele nus multumitoare ,ce sfat imi dati ?

Raspunsuri (1)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Candidozele sunt frecvente si au o evolutie trnanta,sau recidivanta in adevar .Tratamentu pe care-l faceti este cel obisnuit .l Mai trebuie , pe langa o igiena riguroasa a cavitatii bucale ( sa nu mai puna diverse obiecte,creion,..etc in gura ) si cresterea imunitatii cu ribomunil ,propolis,isoprinosine.