Candidoza in urma contactului sexual cu prezervativ?

Candidoza tract urinar

Postata de Utilizator11706657735 cu 3 luni in urma.

Buna, in urma cu cateva zile am avut contact sexual protejat, urmatoarea zi mi au aparut mancarimi in zona genitala, o usoara inflamatie, iritatie si scurgere alba branzoasa fara miros, tind sa cred ca sunt alergica la latex deoarece mereu cand foloseam prezervativ aveam o senzatie de arsura, dar de aceasta data n am avut aceea senzatie de arsura ci mi s a iritat zona genitala. Am mai avut probleme cu candida si in trecut, dar nu inteleg ce ar fi provocat aparitia ei acum ac***a in vedere ca actul sexual a fost cu protectie.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Este posibil ca simptomele pe care le-ait descris sa reprezinte o reactie alergica la latex, dar ele sunt foarte similare cu simptomele candidei, o infectie fungica care poate aparea chiar daca folosesti prezervativ.

Prezervativul protejeaza de multe boli cu transmitere sexuala, dar nu de toate. Candida, spre exemplu, se poate transmite si prin intermediul mainilor sau gurii partenerului sau chiar prin haine sau prosoape contaminate. De asemenea, daca aveti un sistem imunitar slabit sau daca ati utilizat antibiotice recent, corpul dumneavoastra poate fi mai predispus la o astfel de infectie.

Totusi, este important sa mergeti la un medic pentru a confirma daca este vorba despre o alergie la latex sau despre o alta problema medicala.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol recomandat:
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/candidoza-vaginala-cauze-semne-si-simptome_10816

Suplimente recomandate:
sfatulmedicului.ro/index.php?module=DictionarePrezentare&action=suplimente_search&search_supliment_name=&search_category_id=-1&search_afectiune_id=60&search_producator_id=-1&cauta=1