Sunt persoane care au supravietuit mult cu Glioblastom?

Cancerului capului si gatului Cancer

Postata de Utilizator11701033530 cu 5 luni in urma.

Tatal meu a fost diagnosticat cu glioblastom de 2.8 cm. Are 60 de ani. Tumoarea se afla pe genunchiul corpului calos. A avut loc operatia, operatie care spun ei ca ar fi fost un succes. Insa nu s a reusit rezectia totala a tumorii din cauza pozitionarii. Asteptam rezultatul biopsiei. Ni s-a spus ca va recidiva. Tatal meu se comporta si arata ca un om perfect sanatos. Singura problema atat inainte cat si dupa operatie, e ca are probleme cu memoria pe termen scurt. Dupa operatie mai accentuat. Se deplaseaza singur la baie, vorbeste ok, nu pare a fi bolnav. Cunoasteti tratamente miraculoase care au functionat bine?

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua,

Glioblastomul este o forma agresiva de cancer cerebral, iar supravietuirea pe termen lung poate fi dificila.

Exista cazuri de supravietuire pe termen lung raportate la glioblastom, dar sunt rare. Tratamentul standard pentru glioblastom implica de obicei o combinatie de chirurgie, radioterapie si chimioterapie. Dupa interventia chirurgicala, radioterapia si chimioterapia adjuvanta sunt utilizate pentru a trata celulele tumorale ramase.

Este dificil sa recomandam tratamente specifice fara a consulta un specialist oncolog. Ar trebui sa discutati cu medicul oncolog pentru a afla mai multe despre optiunile de tratament disponibile si calea cea mai potrivita pentru tatal dumneavoastra. In unele cazuri, pacientii pot participa la studii clinice care investigheaza terapii noi si inovatoare.

Este important sa ii oferiti suport emotional si fizic tatalui dumneavoastra. Retineti ca fiecare caz de glioblastom este diferit, iar speranta de supravietuire pe termen lung poate varia in functie de factori precum dimensiunea tumorii, localizarea si raspunsul la tratament.

Va recomandam sa il programati pe tatal dumneavoastra la un medic oncolog: https://www.clickmed.ro/medic/oncologie

Articol recomandat:
sfatulmedicului.ro/Cancer/cancer-cerebral-cauze-simptome-tratament_20326

Utilizator11701033530

acum 5 luni

Multumesc pt raspuns! Sanatate multa!