Ce investigații trebuie sa fac pt a afla ce am la glanda salivara?

Cancerul glandei salivare

Postata de Utilizator11701153044 cu 5 luni in urma.

Din luna iulie mi se umfla glanda salivara submandibular dreapta, am făcut 2 ecografe dar nu se vad calculi,am luat tratament 2 tavanic de 500 pe zi,apoi am fost la ecograf și mia zis ca glanda salivara este inflamata.ce ar trebui sa fac,sa merg la orl sau la un medic oro-maxilo-facial?acum nu mai iau nici un tratament și mie continua sa mi se umfle de câte ori mănânc.precizez ca nu doare doar ca e deranjant sa simți umflatura aceea sub limba.

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua,

Pentru a determina cauza umflaturii la glanda salivara submandibulara dreapta, ar fi recomandat sa va adresati unui medic specialist. Acesta va poate evalua simptomele si va poate recomanda investigatii suplimentare pentru a ajunge la un diagnostic precis.

Unele dintre investigatiile pe care medicul le poate solicita includ:
Analize de sange pentru a verifica nivelurile de inflamatie precum si teste pentru boli infectioase.
Tomografie computerizata (CT) sau imagistica prin rezonanta magnetica (IRM) pentru a evalua glanda salivara si structurile inconjuratoare in detaliu.
Biopsie pentru a verifica prezenta oricaror leziuni sau modificari celulare.

Pe baza rezultatelor acestor investigatii si a simptomelor pe care le prezentati, medicul va putea determina cauza umflaturii si va putea recomanda un plan de tratament adecvat.

Va recomandam sa va programati la un medic stomatolog: https://www.clickmed.ro/medic/stomatologie

Articol recomandat:
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-cavitatii-bucale/infectiile-glandelor-salivare-sialadenitele_942

Utilizator11701153044

acum 5 luni

Mulțumesc pentru răspuns. În 18 dec am programarea