Vă rog să-mi răspundeţi la întrebarea mea, deoarece mama a intrat în panică?

Cancer

Postata de Utilizator11723107915 cu 2 luni in urma.

Bună ziua! Mamica mea a facut hemoleugrama a sângelui. Ea are vârsta de 73 ani. În urma investigaţiei s-a depistat:
Leucocitele (WBC) 15.97 10 la cub/mm la cub
Limfocite 12.39 10 la cub /mm la cub
Limfocite % 77.6 %
Monocite % 2.3 %
Neutrofile % 19.4 %
Este ceva grav? La ce medic să mă adresez?
Vă mulţumesc mult!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Analiza de sange a mamei dumneavoastra arata un numar crescut de leucocite si limfocite, ceea ce poate indica o infectie sau o afectiune imuna. Numarul crescut de leucocite, cunoscut si sub denumirea de leucocitoza, poate fi un raspuns la o varietate de conditii, inclusiv infectii, inflamatii, alergii, stres, expunere la medicamente sau chiar boli de sange precum leucemia.

Numarul crescut de limfocite poate fi un indiciu al unei infectii virale sau bacteriene. Acesta poate fi, de asemenea, un simptom al unor afectiuni mai grave, cum ar fi limfomul, leucemia sau alte boli de sange.

Procentul redus de neutrofili (neutropenia) poate fi un raspuns la o infectie virala, dar poate fi, de asemenea, un efect secundar al tratamentelor medicale, cum ar fi chimioterapia. De asemenea, poate fi un semn al unei probleme mai grave, cum ar fi anumite boli de sange sau autoimune.

Pentru a interpreta corect rezultatele testelor de sange ale mamei dumneavoastra si pentru o evaluare suplimentara, va recomand sa consultati un hematolog. Hematologul este un expert in boli de sange si poate evalua daca aceste anomalii sunt cauzate de o infectie, o boala de sange sau alta afectiune.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/hematologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Analize-de-laborator/leucocitoza-sau-numarul-crescut-de-globule-albe_9296