urgent

Cancer

Postata de alexandra233 cu 11 ani in urma.

ce inseamna calcinom scuamos necheratinizat g3

Raspunsuri (8)

Adrienne

acum 11 ani

Inseamna cancer cu celule scuamoase ,lipsite de keratina. Nu spui despre ce organ este vorba.

alexandra233

acum 11 ani

despre colul uterin daca poti sa-mi dai mai multe detalii te rog multumesc

alexandra233

acum 11 ani

despre colul uterin daca ai mai multe detalii te rog spune-mi mersi

Adrienne

acum 11 ani

Ce pot sa-ti spun este ca,la acest diagnostic, am facut histerectomie totala. Prea putine informatii,pentru a sti ce detalii te intereseaza.

alexandra233

acum 11 ani

doresc sa stiu cat este de grav si daca se vindeca este diagnosticul soacrei mele si medicul ginecolog i-a spus sa faca radioterapie intai si dupa aceea o opereaza ac***a in vedere ca are si un fibrom foarte mare

alexandra233

acum 11 ani

mai mentionez ca ea este in putere se simte f bine nu are pierderi de sange toate celelalte analize de sange urina tot a iesit bine si i-a spus ca este un cancer grad 2 asta ce mai inseamna

Adrienne

acum 11 ani

Dupa interventie va sti exact stadiul si cat de raspandit este. Singurul lucru pe care-l poate face acum este sa urmeze sfatul medicului,sa se opereze neaparat..........Un raspuns sigur se poate primi dupa analiza histopatologica. Pentru stadiul zero si unu se poate vorbi despre vindecare............

Adrienne

acum 11 ani

Indiferent daca se simte bine,trebuie sa se faca histerectomie totala adica se inlatura uterul, trompele ,ovarele si ce este f. important [sa se vorbeasca cu medicul care opereaza] sa se asigure ca i se vor scoate toti ganglionii limfatici,chiar daca nu sunt afectati. Daca se mentine acelasi rezultat [ stadiul 2 ] atunci cu siguranta va fi nevoie de tratament dupa,depinde de recomandare : radioterapie, chimioterapie.........Stadiul 2 inseamna ca leziunea canceroasa are o suprafata mai mare de 7 mm si o adancime mai mare de 4mm. Daca nu vor fi afectati ganglionii limfatici inseamna ca ,celulele canceroasa nu au pornit mai departe............sunt doar in zona afectata. Multa sanatate !