un raspuns va rog

Cancer

Postata de MIKI1991 cu 10 ani in urma.

buna ziua.va scriu pentru a scapa oarecum de o grija..si de aceea cer sfatul unui medic online.De aproape un an fumez si tot de cam atat am avut sensatie de nod ,o jena in gat la trahee..am fost la orl mi s-a dat sa fac niste analize au iesit bine,la endocrinolog la fel am facut si ecografie...dar am o raguseala si trebuie sa imi dreg vocea si nodul in gat persista si cateodata nu il simt..am fost la o consultatie gastro...mi s-a dat sa fac endoscopie si biopsie...nu m-am dus deoarece mi-e frica..va rog sa imi spuneti...e vorba de cancer la trahee sau la esofag?va multumesc anticipat!

Raspunsuri (1)

Gabi

acum 10 ani

Buna.
Cam aceeasi problema am avut si eu, numai ca am stat vreo 2-3 ani cu acea raguseala pana sa ma duc la doctor. La controlul ORL am descoperit un papilom pe coarda vocala, ceea ce facea vocea sa fie ragusita. Dupa o fibroscopie care a confirmat existenta papilomului m-am operat si am scapat de el fara probleme iar vocea a revenit si tottul e ok. e bine sa nu-ti faci griji si sa te duci la un doctor ORL pt o fibroscopie care nu e deloc dureroasa sa clarifici pentru totdeauna problema.