tumori sau nu?

Cancer

Postata de lacriela cu 12 ani in urma.

Fratele meu are ciroza hepatica HVC, starea lui se agraveaza tot mai mult cu toate ca tine toate tratamentele inclusiv regimul, are varici esofagieni grad 1 si 2, nu are ascita, la fibromax F4(0.99), S2, H1,A3, N2....e nonresponder la interferon si acum cand facem investigatii pt.transplant a iesit AFP 512 la indici tumorali....e cancer? ....in cazul asta se mai incadreaza pt.transplant.?...

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ar fi bine sa discutati cu medicul , in privinta diagnosticului ce-l va stabili pe baza investigatiilor biologice, imagistice, conduitei terapeutice ce se impune.
regimul alimentar in cadrul afectarii hepatice se va compune mai ales din lapte si iaurt, barnza de vaci proaspata, cel putin 400 grame pe zi, oua (unul pe zi), carne sp***a, dulciuri si fainoase.
- grasimile vor fi alese dintre cele proaspete ca untul si mai ales untdelemnul, neprajit in cantitati care sa nu depaseasca 50 – 60 grame in total pe zi; trebuie tinuta seama ca alimentele contin grasimi in proportii diferite: lapte circa 4%, carnea, chiar sp***a intre 10-15%, etc;
- frructele si legumele sunt permise, sub anumite forme (sucuri, fructe curatate de partile tari, legume fierte etc).
- bauturile alcoolice sunt strict interzise chiar si in cantitati mici.
- sarea, piperul, mustarul, ardeiul iute se vor consuma in cantitati reduse (in anumite cazuri, cand apar edeme ale picioarelor, sarea se interzice), inlocuindu-le pe cat posibil cu lamaie, plante aromatice, suc de rosii si alte alimente care dau gust mancarii.

lacriela

acum 12 ani

Multumesc pt.raspuns! A facut RMN si asteptam interpretarea ...daca are tumori sau nu....