tumora vezica urinara

Cancer

Postata de teodoraaa cu 8 ani in urma.

Buna ziua, tatalui meu i-a fost gasita o tumora la vezica urinara...urmeaza biopsia, daca tumora ar fi benigna, ar trebuii sa aiba simptome( urinare cu sange) ? Multumesc!

Raspunsuri (3)

Dr. Toth Noemi

acum 8 ani

Buna ziua!

Daca este benigna nu apare sange in urine. Acum dupa interventa TUR, tesuturile indepartate sunt trimise pentru examenul histopatologic. Dupa rezultatul se va indica terapia.

Dupa interventia TUR a primit doxorubicina?

teodoraaa

acum 8 ani

Nu a primit nimic. I-a fost facut un set de analize, deoarece,de 2 zile urina cu sange, singurul simptom. Imediat dupa analize a mers la doctor, si i-a gasit o tumora. Maine i se v-a face biopsia, ca sa afle daca este benigna sau maligna.

Dr. Toth Noemi

acum 8 ani

Biopsia in acest caz va fi rezectia tesuturilor canceroase. (TUR)