Tumora tiroida?

Cancer Carcinom cortical suprarenal Coriocarcinom Sarcom Ewing Cancer de trompa uterina Mezoteliom pleural malign Neuroblastom Carcinom neuroendocrin Osteosarcom Cancer peritoneal Tumori solide Sindromul de liza tumorala Carcinom cu celule merkel Mezoteliom malign Cancer de tract urinar Boala Castleman
+13
Vezi toate grupurile

Postata de Utilizator21537776212 cu 5 ani in urma.

Buna ziua,
In iulie 2018 matusa mea, in varsta de 57 ani a fost internata si operata de tiroida, insa:
1.pe biletul de externare scrie:
- diagnostic principal (DRG cod 1): D44.0 Tumora tiroida cu evolutie imprevizibila si necunoscuta.
- diagnostice secundare (DRG): E89.0 Hipotiroidism postprocedural.

2. pe raportul de investigatii anatomopatologice avem:
- carcinom papilar multifocal: focar incapsulat LDT 3/2,2 cm si microfocar adiacent 0,1/0,1 cm
- Parenchim de fond cu aspect de tiroidita cronica Hashimoto
- Doi(2) limfoganglioni pariistmic cu aspect reactiv
cod morfologic M: M8260/3
Stadialitate post chirurgicala PT: PT2m
Stadialitate post chirurgicala PN: PN0
Stadialitate agregata ST: ST1

Ma puteti ajuta cu interpretarea acestor rezultate? Despre ce este vorba?

Raspunsuri (1)

Utilizator21539341712

acum 5 ani

Acesta tumora este o tumora canceroasa.
tipul asta de cancer tiroidian este de obicei localizat doar la nivelul tiroidei, cu un ritm de crestere foarte incet, astfel incat in momentul descoperirii si indepartarii chirurgicale , sansele de a fi indepartat in intregime sunt foarte mari. Pentru siguranta si pentru a verifica daca celulele au patruns in sistemul limfatic se indeparteaza odata cu tiroida si limfoganglionii - in cazul mamei dumneavoastra au fost indepartati 2 ganglioni periistmici(istmul este structura ce leaga cei doi lobi tiroidieni) care aveau doar aspect reactiv (inflamator, nu metastatic). In ceea ce priveste stadializarea clasica TNM :T- tumora cu dimensiunile acesteia si cat de extinsa e ; N- noduli sau limfoganglioni- numarul celor invadati de celule canceroase si localizarea lor fata de tumora ca si distanta pe traiectul vaselor limfatice;

Ce este important, dar nu ati scris mai sus este clasificare de stadiu R.

R0 ar insemna da toate cellule tumorice au fost scoase din corp cu resectie chirurgicala.
R1 ar insemna ca au ramas ceva din tumor microscopice
R2 a ramas ceva din tumor chiar si macroscopic.

Iar se pare ca parenchim a avut o inflammatie chronica autoimmuna, care se cheama Hashimoto Tiroidita. O boala care afecteaza multe femei.