tumora san

Cancer

Postata de Cantareata cu 11 ani in urma.

Buna ziua,
Sora mea are o tumora la sanul stang de aproximativ 2-2,2 cm si la mamografie in afara nodulului a fost mentionat: "Adenopatii axilare bilateral cu aspect mamografic benign, cu degenerescenta lipomatoasa". Am fost la oncolog si domnul doctor i-a indicat sa faca o punctie biopsie si pe bilet a mai scris T2 H1 Mx san drept. Puteti sa ne spuneti daca indicatia de punctie biopsica poate fi interpretata ca un cancer in stadiu avansat sau este o anliza obisnuita in cazul unui cancer mamar? Si ce reprezinta T2 H 1 Mx ?
va multumim

Raspunsuri (1)

Adrienne

acum 11 ani

Corect este T2 N1Mx .T - tumora primara : N - adenopatie regionala [ ganglioni limfatici afectati] ; M - metastaze. In legatura cu ce a scris medicul pe biletul de trimitere [ este aprecierea lui in urma consultatiei] : T2 - tumora mai mare de 2 cm. dar nu mai mult de 5 cm. in cel mai mare diametru ; N1 - ganglioni axiali homolaterali mobili ; Mx - prezenta metastazelor nu poate fi demonstrata. Ceea ce a presups medicul ,clinic, ar insemna Stadiul II B. Trebuie facuta punctia biopsica obligatoriu pentru a vedea realitatea. In acest stadiu, se recomanda o prima etapa cu tratament medical[ citostatice, hormonoterapie], urmata de radioterapie, apoi interventie chirurgicala, sau nu, obiectivul fiind vindecarea. Multa sanatate !